Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Jak zorganizować pogrzeb w Warszawie, gdy rodzina nie ma własnego grobu?

Grobowce rodzinne to coraz rzadsze zjawisko. Wiele osób wyprowadza się z domu do innego miasta za pracą, zakłada własną rodzinę i traci związki ze swoją „małą ojczyzną”. Efekt jest taki, że w wielu przypadkach rodzina zmarłej osoby nie dysponuje miejscem pochówku, co w pewnym sensie komplikuje organizację pogrzebu w Warszawie czy w jakiejkolwiek innej miejscowości. Oczywiście nie jest to sytuacja bez wyjścia. W kolejnym artykule poradnikowym przygotowanym przez ekspertów Kalla – renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie – podpowiadamy, jak zorganizować pogrzeb nie dysponując rodzinnym grobem.

Zaczynamy od wyboru miejsca pochówku

W przypadku niedysponowania grobem rodzinnym należy podjąć decyzję dotyczącą miejsca pochówku, czyli po prostu wybrać odpowiednią nekropolię. Sugerujemy, aby kierować się tutaj przede wszystkim względami praktycznymi i postawić na taki cmentarz, do którego mają Państwo dogodny dojazd, przy którym znajduje się sporo miejsc parkingowych, który nie jest też tak oblegany przez mieszkańców (szczególnie w okresie Dnia Wszystkich Świętych) etc.

Wykupienie miejsca na cmentarzu – najważniejszy etap przygotowań do pogrzebu

Jeśli rodzina zmarłej osoby nie dysponuje opłaconym miejscem na cmentarzu (warto to wcześniej dokładnie sprawdzić – być może ktoś już opłacił kwaterę na wiele lat do przodu), to pierwszą rzeczą do zrobienia jest załatwienie formalności w tym zakresie.

Powinni Państwo wybrać preferowany cmentarz, a następnie umówić się na spotkanie z jego zarządcą – w przypadku cmentarza parafialnego jest nim ksiądz proboszcz. Zarządca zaproponuje konkretne wolne miejsce oraz przedstawi koszty zarezerwowania kwatery.

Ile kosztuje wykupienie miejsca na cmentarzu?

To oczywiście zależy od lokalizacji danej nekropolii, a także jej popularności. Znacznie droższe (i wymagające więcej zachodu) jest wykupienie miejsca na cmentarzu Powązkowskim, natomiast tańsze na nekropolii komunalnej np. w Bydgoszczy.

Powinni się Państwo przygotować na wydatek rzędu od około 600 do 1000 zł za grób pojedynczy oraz od około 1100 do 1900 zł za grób dwumiejscowy. Nieco tańsze są groby ziemne dla dzieci oraz prochów umieszczonych w urnie.

Prosimy również pamiętać, że w rzeczywistości nie następuje tutaj wykupienie miejsca na cmentarzu na własność. Wniesiona opłata pokrywa wyłącznie koszt rezerwacji/użytkowania kwatery w okresie 20 lat. Po tym czasie grób trzeba ponownie opłacić, w przeciwnym razie w pewnym momencie zostanie przeznaczony do likwidacji.

Warto zastanowić się nad rodzajem grobu

Mamy na myśli podjęcie decyzji odnośnie do tego, czy bliska osoba ma spocząć w grobie pojedynczym czy dwumiejscowym. Jeśli planują Państwo stworzyć grób rodzinny, to oczywiście warto od razu wykupić większe miejsce, dzięki czemu w grobie w przyszłości będą mogli spocząć np. małżonkowie.

Do wykupienia większego miejsca zachęca również fakt, iż zwykle cena za rezerwację grobu dwustanowiskowego jest niewiele wyższa od tej ustalonej dla grobu pojedynczego. W podjęciu ostatecznej decyzji pomoże Państwu doradca firmy Kalla, który przedstawi najważniejsze szczegóły dotyczące wyboru rodzaju grobu.

W grę może również wchodzić złożenie urny z prochami w kolumbarium

W firmie pogrzebowej Kalla obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania pochówkami kremacyjnymi. Co ważne, przybywa klientów zdecydowanych na złożenie urny w kolumbarium, zamiast w grobie ziemnym.

Jest to rozwiązanie budzące pewne kontrowersje, wciąż trudno uznać je za standard w naszym kraju, natomiast w sytuacji, gdy klienci nie dysponują grobem rodzinnym, a chcą spopielić ciało bliskiej osoby, to wybór kolumbarium może być optymalny – również pod względem kosztów.

Firma pogrzebowa Kalla jest do Państwa dyspozycji

Choć załatwienie formalności cmentarnych poprzedzających pochówek nie jest specjalnie skomplikowane, to jednocześnie może być czasochłonne i bardzo nieprzyjemne, zwłaszcza dla osób pogrążonych w żałobie i wyjątkowo ciężko przeżywających stratę kogoś bliskiego.

Jeśli nie czują się Państwo na siłach, aby samodzielnie zająć się wykupieniem miejsca pochówku na cmentarzu, to zachęcamy do skorzystania z asysty wykwalifikowanych pracowników firmy Kalla – renomowanego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola.

Służymy Państwu profesjonalną pomocą na każdym etapie przygotowań do uroczystości pogrzebowej. Świadczymy kompleksowe usługi, dając naszym klientom przestrzeń do przeżywania żałoby i stopniowego godzenia się ze stratą.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą firmy Kalla, świadczącej profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Gwarantujemy najwyższy standard obsługi, szeroki wybór funeraliów i akcesoriów pogrzebowych, usługi z zakresu kosmetyki pośmiertnej, florystyki, transportu zwłok i wiele innych.

Jeśli natomiast są Państwo zainteresowani organizacją pogrzebu poza Warszawą, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.