Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Pogrzeb katolicki: o czym należy pamiętać?

Choć w Polsce z roku na rok organizuje się coraz więcej pogrzebów świeckich, nazywanych również pogrzebami humanistycznymi, to wciąż dominują uroczystości wyznaniowe – na czele z pogrzebami katolickimi. Wiele osób decyduje się na taki pogrzeb z szacunku dla tradycji, aby spełnić ostatnią wolę zmarłego czy „dla świętego spokoju”, nie chcąc konfliktować się z resztą rodziny.

Jeśli planują Państwo pogrzeb katolicki, to najlepiej będzie skorzystać z usług Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie. W kolejnym artykule poradnikowym podpowiadamy, na co trzeba tutaj zwrócić szczególną uwagę i o czym pamiętać, aby przygotowania do uroczystości przebiegły bez żadnych komplikacji.

Wizyta w parafii zmarłej osoby

Pierwszym krokiem zawsze jest umówienie się na spotkanie z księdzem proboszczem parafii, do której należała zmarła osoba. Duchowny złoży kondolencje, a następnie omówi z rodziną szczegóły pogrzebu, wskazując możliwą datę i godzinę.

Pogrzeb nie musi odbyć się na terenie parafii!

Warto pamiętać, że rodzina ma możliwość swobodnego wyboru miejsca uroczystości pogrzebowej, w tym eucharystii. Nie musi to być wcale kościół parafialny. Uroczystości często odbywają się np. w kaplicy na wybranym cmentarzu czy w zupełnie innym kościele parafialnym, co praktykuje się np. wtedy, gdy planujemy pochować zmarłą osobę poza miejscem jej zamieszkania.

W takiej sytuacji należy oczywiście uzyskać zgodę księdza proboszcza, co przy sensownym uzasadnieniu nie powinno stanowić problemu. Za zgodę wypada podarować ofiarę na rzecz parafii w kwocie „co łaska”.

Cmentarz parafialny czy komunalny?

To częsty dylemat, przed jakim stają osoby zdecydowane na pogrzeb katolicki. Jeśli na terenie danej parafii znajduje się cmentarz, to ta nekropolia wydaje się być naturalnym wyborem. Nie jest to natomiast obligatoryjne: zmarłą osobę można pochować również na innym cmentarzu, na przykład komunalnym, na którym znajduje się już rodzinny grób.

Pamiętajmy przy tym, że jeśli takiego grobu nie ma, to za nowe miejsce należy wnieść opłatę w formie 20-letniego abonamentu (koszt zależy od cmentarza, wynosi od kilkuset do około 1200 zł za 20-letnią rezerwację miejsca).

Oprawa pogrzebu katolickiego

Należy pamiętać, że wybierając pogrzeb katolicki niejako godzimy się na wszystkie związane z tym wymagania ze strony Kościoła. Przede wszystkim dotyczy to oprawy uroczystości, która musi być zgodna z dogmatem i tradycją katolicką.

Niedopuszczalne jest więc np. zrezygnowanie z eucharystii, modlitw i śpiewów żałobnych, zastępowanie oprawy sakralnej np. muzyką popularną (ulubione piosenki zmarłej osoby) itd. Pogrzeb od początku do końca musi się odbyć zgodnie z zasadami narzuconymi przez Kościół katolicki.

Jeśli tak „sztywna” celebra Państwu nie odpowiada, to nie pozostaje nic innego, jak zdecydowanie się na organizację pogrzebu świeckiego, gdzie obowiązuje znacznie większa dowolność w wyborze oprawy uroczystości.

Konsolacja? Tylko wedle uznania

Na koniec dodajmy, że konsolacja wcale nie jest obligatoryjną częścią pogrzebu katolickiego. Można, ale nie trzeba jej organizować. Jeśli zdecydują się Państwo ugościć najbliższą rodzinę i przyjaciół np. w restauracji, to oczywiście pomocą w organizacji tzw. stypy służą Państwu pracownicy naszej firmy pogrzebowej.

Zapraszamy do skorzystania z usług zakładu pogrzebowego Kalla

Kalla to jeden z najlepiej ocenianych i najbardziej doświadczonych zakładów oferujących usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Działamy na stołecznym rynku od 1990 roku, mając na koncie tysiące zadowolonych klientów rekomendujących nasze usługi swoim znajomym czy bliskim.

Tym, co wyróżnia nasz dom pogrzebowy w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów jest pełne zaangażowanie w proces organizacji uroczystości pogrzebowej. Do Państwa dyspozycji oddajemy indywidualnego doradcę, który zajmie się wszystkimi szczegółami związanymi z pogrzebem, udzielając Państwu wsparcia w kwestiach formalnych, wyborze poszczególnych usług i oprawy oraz ułożeniu scenariusza uroczystości.

Gwarantujemy Państwu pełen profesjonalizm, przy jednoczesnym zachowaniu empatii, co jest szczególnie ważne w przypadku osób, które bardzo przeżywają stratę kogoś bliskiego. Oferujemy wszystkie niezbędne usługi pogrzebowe, włącznie z transportem ciała, zabiegami kosmetycznymi i higienicznymi oraz tanatologicznymi i florystycznymi.

Mogą Państwo kupić u nas wszelkie funeralia, w tym trumnę, urnę, dewocjonalia, ubranie dla zmarłej osoby. W Państwa imieniu zamówimy publikację nekrologów oraz rozwiesimy klepsydry informujące o dacie i miejscu pogrzebu.

Jeśli oczekują Państwo kompleksowej, profesjonalnej organizacji uroczystości pożegnalnej, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami firmy pogrzebowej Kalla, których pracownicy udzielą Państwu szczegółowych informacji na temat naszej oferty.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy natomiast do kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.