Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Pogrzeb w Warszawie: czy wypada robić zdjęcia?

Pogrzeb to jedna z nielicznych, a być może jedyna uroczystość rodzinna, podczas której mało komu przychodzi do głowy robienie zdjęć. Oczywiście się to zdarza – obserwujemy takie sytuacje organizując pogrzeby w stolicy i w jej regionie. Przodują w tym młodzi ludzie, którzy są przyzwyczajeni do ciągłego sięgania po telefon i fotografowania nie tylko siebie, ale też innych osób. Czy to wypada? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wszystko zależy tutaj od indywidualnej sytuacji, charakteru pogrzebu, panującej podczas niego atmosfery i wielu innych czynników.

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu poradnikowego przygotowanego przez ekspertów Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie. Podpowiadamy w nim, jak można podejść do kwestii robienia zdjęć na pogrzebie.

Warto to uzgodnić przed uroczystością pogrzebową

Jeśli z góry zakładają Państwo, że nie chcą zdjęć podczas pogrzebu, to warto o tym poinformować wszystkie osoby mające wziąć udział w uroczystości. Z pewnością każdy to zrozumie i powstrzyma się przed wyciągnięciem telefonu czy tym bardziej profesjonalnego aparatu.

Może się oczywiście okazać, że po analizie dojdą Państwo do wniosku, iż warto mieć fotograficzną pamiątkę z pogrzebu. W takiej sytuacji radzimy porozmawiać w gronie rodziny na ten temat i ewentualnie wskazać osobę, która będzie odpowiedzialna za robienie zdjęć – choć i tak najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalisty, do czego jeszcze wrócimy w naszym poradniku.

Rozmowa z młodzieżą biorącą udział w pogrzebie

To młodzi ludzie najczęściej mają tendencję do robienia zdjęć uczestnikom pogrzebu, zmarłej osobie w trumnie, pracownikom firmy pogrzebowej, osobie duchownej czy Mistrzowi Ceremonii. Młodość rządzi się swoimi prawami i np. nastolatki niekoniecznie rozumieją czy odczuwają rangę wydarzenia, w którym biorą udział.

Stąd radzimy, aby jeszcze przed pogrzebem porozmawiać z młodzieżą i uczulić ją, by w trakcie uroczystości nie wyjmowała smartfonów, nie robiła zdjęć płaczącym osobom, a tym bardziej nie robiła sobie tzw. selfie z trumną czy urną. Oczywiście niedopuszczalne jest udostępnianie zdjęć z rodzinnej uroczystości w mediach społecznościowych.

Skorzystanie z usługi profesjonalnego fotografa

Jeśli ostatecznie zdecydują się Państwo na dopuszczenie robienia zdjęć podczas pogrzebu, to nasza rada brzmi: naprawdę warto powierzyć to zadanie profesjonaliście. Zawodowy fotograf nie tylko zadba o najwyższą jakość zdjęć, ich gustowność i znakomitą obróbkę, ale także będzie niemal niewidoczny.

Warto wiedzieć, że profesjonaliści, którzy mają doświadczenie w obsłudze fotograficznej pogrzebów, doskonale znają zasady, których należy się trzymać, czyli:

  • Nie wchodzą z aparatem na ołtarz;
  • Nie przeszkadzają żałobnikom w modlitwie;
  • Nie fotografują osób, które są w bardzo złym stanie psychicznym;
  • Nie utrudniają pracy pracownikom zakładu pogrzebowego;

Rozważając zatrudnienie profesjonalnego fotografa prosimy zapytać o tę usługę doradcę zakładu pogrzebowego Kalla – nasza firma współpracuje z doświadczonymi zawodowcami i może polecić konkretnych fotografów, do których pracy nie mamy żadnych zastrzeżeń.

Zdjęcia z pogrzebu mogą być cenną pamiątką

Wiele osób na pewno zadaje sobie pytanie, czy w ogóle warto rozważać kwestię robienia zdjęć w trakcie pogrzebu? Naszym zdaniem tak, ale tylko pod warunkiem, że odpowiada za to profesjonalista, który w dodatku ma doświadczenie w obsłudze tego typu uroczystości.

Piękne zdjęcia z pogrzebu, oprawione w album, mogą stanowić efektowną pamiątkę, co jest szczególnie ważne dla osób blisko związanych ze zmarłym. Do takich zdjęć można wrócić po wielu miesiącach czy kilku latach i powspominać bliską osobę, gdy opadną już te najsilniejsze emocje.

O wynajęciu fotografa warto również pomyśleć w sytuacji, gdy wiemy, że np. senior rodu nie może wziąć udziału w pogrzebie z powodu złego stanu zdrowia. Wówczas można pokazać mu efektowne zdjęcia i choć w ten sposób zapewnić namiastkę uczestnictwa w ważnej uroczystości.

Zapraszamy do skorzystania z usług firmy pogrzebowej Kalla

Kalla to jeden z najbardziej renomowanych i doświadczonych zakładów pogrzebowych w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Na stołecznym rynku działamy od 1990 roku, mając na koncie organizację tysięcy uroczystości pogrzebowych.

Nasza oferta jest kompleksowa, co oznacza, że możemy odciążyć Państwa we wszystkich obowiązkach związanych z organizacją uroczystości. Zapewniamy m.in. odbiór ciała i przygotowanie zwłok do pogrzebu, transport gości, szeroki wybór trumien i urn oraz innych funeraliów, a także zapewniamy piękne wiązanki i wieńce kwiatowe czy też oferujemy opiekę nad grobem. Zachowujemy przy tym maksymalny profesjonalizm oraz empatyczne podejście do klientów.

Szczegółowych informacji na temat oferty firmy Kalla udzielą Państwu pracownicy biur naszego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy do skorzystania z usług naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.