Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Pogrzeb z udziałem dziecka – o czym warto pamiętać?

W polskiej tradycji pogrzeb jest jedną z najważniejszych uroczystości rodzinnych. Biorą w nim udział wszyscy członkowie najbliższej rodziny, w tym oczywiście dzieci. Wiele osób ma jednak wątpliwości, czy aby na pewno warto zabierać dziecko na pogrzeb, obawiając się o stan emocjonalny pociechy, która może nie do końca rozumieć, w jakim wydarzeniu bierze udział. Dużo zależy tutaj oczywiście od wieku dziecka, ale też od odpowiedniego przygotowania pociechy do zmierzenia się z tą trudną sytuacją.

W kolejnym poradniku przygotowanym przez ekspertów Kalla – renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie – podpowiadamy, o czym należy pamiętać planując pogrzeb z udziałem dziecka.

Trudna rozmowa o śmierci

Najważniejszym zadaniem stojącym przed rodzicami, a często też dziadkami, jest uświadomienie dziecku, że pogrzeb polega na pożegnaniu zmarłej osoby. Nie unikniemy tutaj trudnej rozmowy o przemijaniu. Sama śmierć jest czymś abstrakcyjnym dla kilkuletniego dziecka, które może nie rozumieć, dlaczego już więcej nie zobaczy się np. z ukochanym dziadkiem czy babcią.

Pamiętajmy o sięganiu po proste słownictwo i obrazowym tłumaczeniu dziecku, czym jest śmierć i dlaczego wszyscy się z jej powodu smucą. Jeśli jesteście wierzącą rodziną, to pomocne może być sięgnięcie po element życia wiecznego.

Warto zaangażować dziecko w przygotowania do pogrzebu

Jeśli dziecko jest już na tyle rozumne, że może na swój sposób przeżywać śmierć bliskiej osoby, to dobrym pomysłem będzie powierzenie mu prostych obowiązków związanych z przygotowaniami do tej uroczystości rodzinnej.

Dziecko może np. skompletować ubrania dla siebie, wybrać zdjęcie np. ze zmarłym dziadkiem, które zostanie umieszczone w trumnie, pomóc w uporządkowaniu rzeczy należących do zmarłej osoby itd.

Chrońmy dziecko przed przeżywaniem bardzo silnych emocji

Dzieci, szczególnie małe, mogą się przestraszyć widoku lamentujących dorosłych ludzi. Stąd zawsze należy wybrać jedną osobę, na przykład tatę, która potrafi opanować emocje i w porę wyprowadzi dziecko z kościoła czy odsunie je od mogiły, aby nie było świadkiem np. ataku paniki, rozdzierającej serce rozpaczy etc.

Opieka nad dzieckiem w trakcie pogrzebu

Zawsze należy wyznaczyć osobę, która będzie stale z dzieckiem podczas pogrzebu – oczywiście najlepiej, aby było to jedno z rodziców. Dziecko nie może być pozostawione bez nadzoru, ponieważ nie zdając sobie sprawy z powagi wydarzenia może np. zachowywać się niestosownie, zakłócając przebieg uroczystości.

Dziecko powinno mieć świadomość, że uczestniczy w ważnym wydarzeniu

Tutaj znów kłania się wcześniejsza rozmowa z dzieckiem, któremu należy – w jak najprostszych słowach – uświadomić, że pogrzeb jest bardzo ważnym wydarzeniem, że wszyscy dorośli będą smutni, że na pewno pojawią się łzy, że nie można przeszkadzać, że trzeba zachowywać się cicho, nie śmiać się, nie prosić o telefon, nie grać w gry itd.

Warto odwiedzić grób z dzieckiem kilka dni po pogrzebie

Często jest tak, że dziecko uczestniczy w pogrzebie jak w przedstawieniu teatralnym, zupełnie nie czując powagi sytuacji. Jest to naturalne i wynika z wciąż nierozwiniętej wrażliwości dziecka.

Aby dać dziecku poczucie, że osoba, którą żegnało już nie wróci, warto kilka dni po pogrzebie odwiedzić mogiłę i spokojnie przeprowadzić kolejną rozmowę. W takich okolicznościach, bez tłumu, widząc już lekko zwiędłe kwiaty, dziecko łatwiej zrozumie istotę przemijania.

Zapraszamy do skorzystania z usług zakładu pogrzebowego Kalla

Kalla to jeden z najbardziej renomowanych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Od 1990 roku zapewniamy naszym klientom pełne wsparcie i kompleksową obsługę na etapie organizacji uroczystości pogrzebowej.

Tym, co nas wyróżnia, jest empatyczne i profesjonalne podejście do klientów. Doskonale rozumiemy, że przeżywają Państwo trudne chwile, dlatego przejmujemy na siebie wszystkie uciążliwe obowiązki związane z przygotowaniami do pogrzebu, gwarantując dopięcie wszystkiego na ostatni guzik.

Świadczymy profesjonalne usługi pogrzebowe Warszawie Wola i Warszawie Mokotów niezależnie od preferowanego rodzaju pogrzebu. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji pogrzebów wyznaniowych i świeckich, tradycyjnych i poprzedzonych kremacją.

Do Państwa dyspozycji oddajemy doświadczonych doradców, którzy pomogą Państwu w wyborze odpowiednich usług pogrzebowych, mając na uwadze budżet, jakim Państwo dysponują.

Oferujemy również szeroki wybór funeraliów i akcesoriów pogrzebowych, w tym trumien, urn, szarf, odzieży dla zmarłych, tabliczek etc. Możemy zapewnić dostarczenie wieńców i wiązanek pogrzebowych oraz załatwić w Państwa imieniu część spraw formalnych.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami Kalla – profesjonalnego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Nasi pracownicy udzielą Państwu wyczerpujących informacji oraz przyjmą zgłoszenie o śmierci bliskiej osoby, natychmiast kierując na miejsce zespół odpowiedzialny za zaopiekowanie się ciałem.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy do skorzystania z usług naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.