Przygotowanie zwłok, czyli ważna usługa pogrzebowa. Na czym polega? Komu to zlecić?

Śmierć bliskiej osoby jest traumatycznym przeżyciem, jednak najsilniejsze emocje wywołuje sama uroczystość pogrzebowa. Często to właśnie wtedy dociera do nas, że bezpowrotnie utraciliśmy ukochanego małżonka, rodzica, dziadka, dziecko. Ważnym etapem organizacji pogrzebu jest profesjonalne przygotowanie zwłok. Należy to zrobić zarówno w przypadku planowanego spopielenia ciała, jak i pochówku tradycyjnego.

Przygotowanie zwłok to kluczowa usługa pogrzebowa, którą świadczą profesjonalne firmy pogrzebowe w Warszawie i w całej Polsce. Na czym dokładnie polega? O czym należy tutaj pamiętać? Komu powierzyć tę czynność? Wszystkiego dowiedzą się Państwo z poradnika przygotowanego przez ekspertów firmy Kalla – renomowanego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola.

Kiedy należy się zdecydować na usługę przygotowania zwłok?

Zacznijmy od tego, że przygotowanie ciała jest standardową usługą pogrzebową wliczoną w koszty organizacji pogrzebu przez profesjonalną firmę. Ewentualne różnice cenowe mogą natomiast sprowadzać się do zakresu wykonanych prac.

Na kompleksowe, zaawansowane przygotowanie zwłok należy się zdecydować zawsze wtedy, gdy planujemy wystawić ciało na widok publiczny – szczególnie w przypadku pogrzebu tradycyjnego z odsłonięciem wnętrza trumny w kościele czy w kaplicy cmentarnej. W takiej sytuacji profesjonalni tanatolodzy (to nazwa profesji osób zajmujących się przygotowaniem zwłok) nie ograniczają się tylko do standardowej kosmetyki i mycia, ale także maskują ewentualne ślady pośmiertne, aby nie wywoływać szoku u uczestników pogrzebu.

Zaawansowane prace należy przeprowadzić w przypadku ciała, które uległo poważnemu wypadkowi, na przykład komunikacyjnemu. Nasi tanatolodzy mają doświadczenie ze zwłokami chociażby po dekapitacji – wówczas zadaniem specjalistów jest połączenie głowy z resztą ciała i ukrycie wszelkich śladów mogących wskazywać na tak drastyczną śmierć.

Wiele osób niesłusznie uważa, że przygotowania nie wymagają zwłoki, które mają zostać poddane spopieleniu. Oczywiście, ostateczną decyzję zawsze podejmuje rodzina, natomiast z doświadczenia wiemy, że wymagana jest tutaj choćby podstawowa kosmetyka. Najczęściej ciało przed skremowaniem jest wystawiane na widok najbliższej rodziny, która ma możliwość pożegnania się z fizyczną postacią bliskiej osoby po raz ostatni.

Kto zajmuje się przygotowaniem ciała do pogrzebu?

Jak już wspomnieliśmy, jest to zadanie przypisane tanatologom – o ile oczywiście dany zakład pogrzebowy dysponuje takimi specjalistami. Jeśli nie, to firma może zaoferować jedynie standardowy pakiet przygotowania ciała do pogrzebu, który obejmuje mycie, podstawową kosmetykę oraz ubranie zwłok.

Jeśli zatem zależy Państwu na osiągnięciu konkretnego efektu wizualnego lub też ciało wymaga bardzo zaawansowanych prac przygotowawczych przed wystawieniem go na widok publiczny, to powinni Państwo wybrać ofertę zakładu pogrzebowego oferującego usługę tanatologa.

Warto również wspomnieć o tym, że rodziny miewają najróżniejsze życzenia w zakresie tego, jak ma prezentować się ciało zmarłej osoby w dniu pogrzebu. Najczęściej jest to standardowa prośba o to, aby bliski wyglądał na śpiącego czy delikatnie uśmiechniętego, choć zdarzają się bardziej wymagające zlecenia (np. odmłodzenie zmarłego, zagęszczenie fryzury etc.).

Udział rodziny zmarłego

Sama rodzina także może mieć wkład w przygotowanie ciała do pogrzebu. Ogranicza się on jednak wyłącznie do dostarczenia konkretnych rzeczy, w tym ubrania, bielizny oraz innych przedmiotów, które mają zostać umieszczone w trumnie (okulary, biżuteria etc.).

Jeśli nie dysponują Państwo np. adekwatnym ubraniem dla zmarłej osoby, to prosimy poinformować o tym fakcie pracownika naszego zakładu pogrzebowego. Zapewnimy odpowiedni strój, oferując Państwu szeroki wybór garderoby damskiej, męskiej, jak i dziecięcej.

Zapraszamy do skorzystania z usług zakładu pogrzebowego Kalla z Warszawy

Kalla to jedna z najbardziej renomowanych i najlepiej ocenianych firm świadczących usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Jesteśmy obecni na lokalnym rynku od ponad 30 lat, oferując Państwu ogromne doświadczenie, profesjonalne podejście, kompleksową obsługę oraz fachowe doradztwo połączone z empatią w relacjach z klientami.

W ofercie firmy Kalla znajdą Państwo wszelkie usługi pogrzebowe, jakie mogą być niezbędne do zorganizowania uroczystości pożegnalnej: od transportu, przez profesjonalne przygotowanie ciała, dostarczenie funeraliów, kwiatów i akcesoriów, aż po przeprowadzenie kremacji. Oczywiście zapewniamy także asystę wykwalifikowanych pracowników.

Jeśli chcą mieć Państwo pewność, że ciało zmarłej osoby zostanie perfekcyjnie przygotowane do pogrzebu – zarówno kremacyjnego, jak i tradycyjnego (w tym z odsłonięciem wnętrza trumny), to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z firmą Kalla. Klientów spoza Warszawy zachęcamy do skorzystania z usług świadczonych przez nasz zakład pogrzebowy w Piasecznie.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner