Tradycyjny pogrzeb w Warszawie – jaką trumnę wybrać?

W Polsce organizuje się coraz więcej pogrzebów kremacyjnych, poprzedzonych spopieleniem ciała zmarłej osoby. Wciąż jednak najpopularniejszym wyborem jest tradycyjny pogrzeb ze złożeniem ciała w grobie ziemnym. Wiele osób po prostu nie wyobraża sobie, aby pochować prochy czy poddać ukochanego męża, żonę, rodzica kremacji.

Ważnym etapem przygotowań do tradycyjnego pogrzebu w Warszawie jest wybór trumny. Choć wydaje się, że nie stanowi to większego problemu, to jednak wielu naszych klientów nie wie, czym się tutaj kierować, na co zwrócić uwagę, a w końcu też ma trudności z podjęciem ostatecznej decyzji. W poradniku Kalla – renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie – zebraliśmy najważniejsze wskazówki.

Zaczynamy od wymiarów trumny

Co prawda na rynku dominują trumny w uniwersalnym rozmiarze, jednak nie zmienia to faktu, że nie w każdym przypadku będzie to odpowiedni wybór. Jeśli zmarła osoba była bardzo wysoka lub cierpiała na znaczną otyłość, to konieczne może się okazać zamówienie trumny na wymiar – wówczas niestety koszt jej zakupu będzie znacznie wyższy w porównaniu z modelami standardowymi, dostępnymi od ręki.

Oczywiście są również trumny dziecięce, o wymiarach adekwatnych do wzrostu zmarłego dziecka – można również znaleźć modele dla maluszków.

Dopuszczalne obciążenie trumny

Na ten parametr należy zwrócić szczególną uwagę w sytuacji, gdy planujemy pogrzeb zmarłej osoby chorującej na otyłość. Bardzo ciężkie ciało wymaga umieszczenia w trumnie z wzmocnionym dnem, aby w ten sposób uniknąć ewentualnych problemów podczas przenoszenia trumny z kościoła na miejsce spoczynku czy w trakcie transportu z zakładu pogrzebowego do świątyni, domu pogrzebowego etc.

Kształt trumny

W Polsce największą popularnością cieszą się trumny o klasycznym kształcie prostopadłościanu, nazywane również trumnami papieskimi. Są bardzo eleganckie, a przy tym skromne i na tyle uniwersalne, że można w nich pochować każdą osobę o standardowych wymiarach.

Oczywiście wśród klientów naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów nie brakuje osób zainteresowanych zakupem mniej typowej trumny. Zauważamy rosnącą sprzedaż trumien w stylu anglosaskim, czyli rozszerzanych na wysokości barków oraz zwężanych ku dołowi. Takie trumny bez wątpienia się wyróżniają, dlatego może to być dobry wybór dla osób, które cenią sobie niestandardowe i rzadziej widywane akcesoria funeralne.

Bardzo ciekawą propozycją, również szybko zyskującą na popularności, są trumny w stylu amerykańskim. Cechuje je to, że posiadają podwójne wieko – każda część jest otwierana osobno. Na zakup takiej trumny zwykle decydują się osoby, które planują wystawić ciało zmarłego na widok publiczny, czy to w kościele, czy w domu pogrzebowym.

Wykończenie wnętrza trumny

Wnętrze trumny ma duży wpływ na ogólną estetykę uroczystości pogrzebowej, zwłaszcza wtedy, gdy trumna ma zostać otwarta podczas mszy, czuwania etc. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór takich akcesoriów, jak kapka, poduszka, pasyjka czy antaby oraz oczywiście obicie (najczęściej jest to satyna lub atłas, ale niektóre rodziny decydują się też na bardzo elegancki aksamit).

Wygląd trumny

Wygląd zewnętrzny jest najważniejszym kryterium wyboru trumny dla wszystkich osób zlecających organizację pogrzebu. Trudno się też temu dziwić: w końcu to, jak prezentuje się trumna, wiele mówi o zasobności portfela rodziny (co w Polsce nie jest niestety bez znaczenia).

Na ogólny wygląd trumny wpływają przede wszystkim zdobienia. Jeśli klienci życzą sobie pogrzebu „na bogato”, to zwykle decydują się na zakup trumny wyposażonej w efektowne okucia i uchwyty z mosiądzu czy miedzi. Do tego dochodzą żłobienia w drewnie, które układają się w kształt pięknych ornamentów, symboli religijnych itd.

Materiał, z jakiego wykonano trumnę

Nikogo nie zaskoczy informacja, że w Polsce zdecydowanie najchętniej wybierane są trumny drewniane. Nie jest to natomiast jedyna dostępna opcja. W ofertach czołowych producentów spokojnie można znaleźć o wiele bardziej oryginalne rozwiązania, jak na przykład trumna miedziana, trumna stalowa, trumna z brązu czy – uwaga – trumna ze szkła.

Sprzedaż takich trumien jest w naszym kraju na marginalnym poziomie, natomiast jeśli ktoś oczekuje naprawdę nietypowego charakteru uroczystości pogrzebowej i dysponuje sporym budżetem, to jak najbardziej może sobie zażyczyć np. szalenie efektownej trumny miedzianej.

Skupmy się jednak na trumnach drewnianych, czyli podstawowym wyborze większości osób zlecających organizację pogrzebu w Polsce. Tutaj należy jeszcze podjąć decyzję odnośnie do gatunku drewna. Możemy podpowiedzieć, że przy ograniczonym budżecie rozsądnym wyborem będzie trumna sosnowa. Jeśli natomiast pieniądze nie grają aż takiej roli, to bezapelacyjnie warto postawić na trumnę dębową.

Szeroki wybór trumien znajdą Państwo w ofercie firmy Kalla, która świadczy profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Klientów spoza Warszawy zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner