Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Zakład pogrzebowy w Warszawie radzi: co oznaczają symbole na nagrobkach?

W polskiej tradycji pogrzebowej nagrobek pełni niezwykle ważną funkcję – szczególnie, gdy mówimy o tradycyjnym grobie. Większość z nas nie wyobraża sobie, aby nie sfinansować budowy nagrobka dla zmarłej osoby, z którą byliśmy mocno związani, na przykład rodzica, współmałżonka, dziecka itd. Wiążą się z tym oczywiście spore koszty, natomiast nagrobek stanowi namacalny symbol pamięci.

Klienci Kalla, renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie, bardzo często dopytują nas o możliwość zorganizowania budowy nagrobka. Zawsze służymy namiarami na rekomendowane przez nas zakłady kamieniarskie, równolegle udzielając praktycznych wskazówek w zakresie wyboru nagrobka i jego ostatecznego wyglądu. W tym artykule nieco bliżej przyjrzymy się kwestii symboli na nagrobkach.

Popularne symbole, jakie umieszcza się na nagrobkach osób pochowanych w obrządku katolickim

W Polsce nadal zdecydowanie dominują pogrzeby wyznaniowe, w przeważającej większości w obrządku katolickim, dlatego to na nich skupimy się w tym poradniku. Wykonanie nagrobku stanowi wręcz elementarną część procesu chowania bliskiej osoby – z reguły nagrobek wieńczy mogiłę w czasie od kilku do kilkunastu tygodni od pogrzebu, choć to też zależy od warunków pogodowych (zimą warto się z tym wstrzymać do roztopów).

Jeśli chodzi o popularne symbole umieszczane na nagrobkach, to trzeba tutaj wymienić przede wszystkim:

  • Krzyż – to obligatoryjny symbol umieszczany na nagrobku osoby, która została pochowana w obrządku katolickim. Krzyż stanowi najważniejszy element ikonograficzny chrześcijaństwa, symbolizując wiarę w zmartwychwstanie i nadzieję na życie po śmierci;
  • Gołąb – również popularny detal umieszczany na nagrobkach, symbol Ducha Świętego, pokoju, czystości duszy oraz życia wiecznego;
  • Anioł – symbolizuje opiekę, ochronę nad duszą zmarłego oraz pośrednictwo między niebem a ziemią. Najczęściej ten symbol umieszcza się na nagrobkach zmarłych dzieci;
  • Płomień lub pochodnia – symbolizują życie wieczne, czyli fundament wiary chrześcijańskiej;
  • Klepsydra  – symbolizuje przemijanie, nieuchronność śmierci oraz wartość każdej chwili życia. Jest to dość uniwersalny symbol, często stosowany również na nagrobkach osób pochowanych bezwyznaniowo.

Jakie inne elementy powinny pojawiać się na nagrobku?

Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, to musimy pamiętać, że nagrobek pełni również funkcję informacyjną. Ma przekazywać wiedzę na temat tego, kto spoczywa w danej mogile, ułatwiając innym znalezienie konkretnego grobu, na przykład przy okazji odwiedzin na cmentarzu w Dniu Wszystkich Świętych.

Stąd też zwyczajowo na nagrobku umieszczamy takie informacje jak: imię i nazwisko, data narodzin i śmierci, ewentualnie tytuł naukowy/zawodowy.

Wiele osób decyduje się również na umieszczenie na nagrobku osobistej dedykacji, pięknego cytatu lub fragmentu literackiego, który idealnie opisuje zmarłego czy też był dla niego ważny.

Oczywiście symbole i napisy na nagrobku są wykonywane przez zakład kamieniarski, który użyje do tego celu uzgodnionej z klientami technologii.

Zapraszamy do skorzystania z usług firmy pogrzebowej Kalla

Kalla, jeden z najbardziej renomowanych zakładów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów, to dobry adres dla każdego, kto chce mieć gwarancję perfekcyjnej organizacji uroczystości pogrzebowej.

Jesteśmy obecni na stołecznym rynku od 1990 roku, oferując swoje doświadczenie, empatyczne i profesjonalne podejście oraz kompleksową obsługę pogrzebu – zarówno wyznaniowego, jak i humanistycznego.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z pełnym zakresem świadczonych przez nas usług pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Kalla może zadbać o każdy detal uroczystości, stwarzając Państwu komfortowe warunki do przeżywania żałoby.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami, których pracownicy udzielą Państwu szczegółowych informacji i odpowiedzą na wszelkie pytania. Klientów spoza Warszawy zachęcamy do kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.