Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Forma pochówku. Pomagamy w wyborze rodzaju pogrzebu

Nasza firma pogrzebowa w Warszawie odpowiadała za zorganizowanie tysięcy pochówków. Możemy więc z pełną odpowiedzialnością udzielać cennych wskazówek osobom, które nigdy wcześniej nie korzystały z usług pogrzebowych, a teraz pilnie ich potrzebują w związku ze śmiercią kogoś bliskiego. Tym razem pochylamy się nad bardzo ważnym tematem, jakim jest wybór formy pochówku. Nie wszyscy z góry wiedzą, jak chcą zostać pochowani, dlatego rodzina odpowiedzialna za zorganizowanie pogrzebu często jest w przysłowiowej kropce.

Jeśli mają Państwo dokładnie taki sam problem, to zapraszamy do lektury artykułu przygotowanego przez ekspertów Kalla – profesjonalnego zakładu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Omawiamy w nim popularne formy pochówku, co powinno ułatwić Państwu podjęcie decyzji o wyborze jednej z nich.

Pochówek katolicki

Zacznijmy od bezsprzecznie najpopularniejszej w naszym kraju formy pochówku. Pogrzeb katolicki to wciąż oczywisty wybór dla około 80 procent z nas. Pomimo sukcesywnie spadającej liczby wiernych, a szczególnie osób praktykujących, nadal przeciętnemu Polakowi trudno jest sobie wyobrazić pochowanie np. rodzica bez asysty duchownego Kościoła katolickiego.

Pochówek katolicki wymaga oczywiście odpowiedniej oprawy, w tym uczestnictwa księdza. Poprzedza go msza żałobna, często także czuwanie modlitewne w kaplicy. Ksiądz towarzyszy ciału zmarłego w ostatniej drodze na miejsce spoczynku i daje sygnał do złożenia ciała lub prochów do grobu.

Pamiętajmy, że chcąc zlecić organizację pochówku katolickiego, należy zacząć od wizyty w parafii, aby uzgodnić z księdzem wszystkie szczegóły uroczystości.

Pochówek świecki

Pochówek świecki różni się od katolickiego tym, że przewodniczy mu nie osoba duchowna, ale Mistrz Ceremonii. Nie ma tutaj oczywiście dewocjonaliów, modlitw, mszy świętej etc. Pomimo tego pochówek świecki jak najbardziej ma godny, podniosły charakter. To dobra propozycja dla osób, które nie praktykują wiary katolickiej lub po prostu nie chcą religijnej oprawy uroczystości. Pogrzeb odbędzie się wówczas na cmentarzu komunalnym (bądź parafialnym, jeśli w danej miejscowości nie ma świeckiej nekropolii).

Pochówek tradycyjny

Czyli klasyczne złożenie ciała umieszczonego w trumnie w grobie ziemnym lub ewentualnie w grobowcu rodzinnym. Jest to najpopularniejsza forma pochówku w Polsce, wbrew pozorom wybierana nie tylko przez osoby starsze, ale również przedstawicieli młodszego pokolenia.

Pochówek tradycyjny ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest to, że bliscy mogą do samego końca żegnać się z ciałem ukochanej osoby, co często jest kluczowym argumentem przemawiającym właśnie za takim pogrzebem. Gdy w grę wchodzą emocje, to trudno jest opierać się tylko na pobudkach praktycznych i racjonalnych.

Nie jest również prawdą, że w przypadku pogrzebu tradycyjnego konieczne jest wystawienie ciała na widok publiczny. Coraz więcej osób z tego rezygnuje, żegnając się z ciałem jeszcze przed rozpoczęciem właściwej uroczystości pogrzebowej (np. mszy świętej).

Pochówek kremacyjny

Jeszcze do niedawna na kremację decydowało się stosunkowo niewiele osób. Sytuacja zmieniła się w momencie, gdy Kościół katolicki autorytetem papieża oficjalnie potwierdził zgodę na spopielanie ciała wiernego po śmierci.

Obecnie szacujemy, że około połowę pogrzebów poprzedza kremacja zwłok. Jest to na pewno rozwiązanie godne rozważenia, ponieważ pochówek kremacyjny ma kilka niezaprzeczalnych zalet:

  • urna jest nieco tańsza niż trumna,
  • ekologiczny charakter pochówku,
  • możliwość umieszczenia urny z prochami w kolumbarium, co oszczędza dużo miejsca na mocno już przepełnionych cmentarzach,
  • pochówek kremacyjny, zdaniem wielu osób, jest bardziej estetyczny i wywołuje mniej negatywnych emocji.

Podejrzewamy, że pochówki kremacyjne już wkrótce zaczną dominować w naszym kraju. Wynika to przede wszystkim z ograniczonej ilości miejsca na nekropoliach, rosnących kosztów wykupu kwatery i organizacji pogrzebu oraz większej dostępności kolumbariów.

Zapraszamy do skorzystania z usług firmy pogrzebowej Kalla

Nasz zakład pogrzebowy w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola jest jednym z najdłużej działających na stołecznym rynku. Od 1990 roku zapewniamy naszym klientom profesjonalną organizację pogrzebów, zarówno wyznaniowych, jak i świeckich.

Kalla to firma pogrzebowa gwarantująca najwyższą jakość obsługi, maksymalne zaangażowanie w spełnienie oczekiwań klientów oraz profesjonalne, empatyczne podejście pracowników. Jeśli właśnie tego Państwo szukają, to już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszymi biurami.

W ofercie naszego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów znajdą Państwo wszystkie usługi pogrzebowe, włącznie z transportem zwłok. Zachęcamy również do zapoznania się z szerokim wyborem funeraliów, dewocjonaliów czy kwiatów na pogrzeb.

Jeśli natomiast szukają Państwo profesjonalnych usług poza Warszawą, to już teraz zachęcamy do skontaktowania się z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.