Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Jak przebiega dzień pogrzebu?

Pogrzeb to zawsze silne przeżycie emocjonalne. Pod koniec dnia większość osób uczestniczących w tym wydarzeniu odczuwa skrajne zmęczenie – szczególnie dotyczy to najbliższej rodziny. Jest to zupełnie normalne i wynika m.in. z przeżycia silnych emocji, wczesnej pobudki oraz nagromadzenia się stresu i efektów wcześniejszego załatwiania mnóstwa ważnych spraw.

Osoby, które nie mają doświadczenia w organizacji pogrzebu, często zastanawiają się, jak przebiega ten dzień, aby móc się do niego odpowiednio przygotować. Wszystko wyjaśniamy w kolejnym poradniku opracowanym przez ekspertów Kalla – renomowanej firmy pogrzebowej w Warszawie.

W przypadku pogrzebu kremacyjnego

Coraz popularniejsze spopielenie ciała zmarłej osoby w praktyce wydłuża proces pochówku. W większości miast kremacje przeprowadza się na dzień przed właściwym pogrzebem, co wynika z faktu, iż spopielenie ciała zajmuje kilka godzin, a pracownicy zakładu pogrzebowego muszą mieć jeszcze czas na zebranie prochów, umieszczenie ich w urnie i dostarczenie na miejsce uroczystości.

Jeśli więc planują Państwo pogrzeb kremacyjny, to prosimy przygotować się na to, że uroczystość spopielenia ciała odbędzie się na dzień przed pogrzebem. Zwykle bierze w niej udział wyłącznie najbliższa rodzina.

Poranne przygotowania do pogrzebu

Dzień pogrzebu zaczyna się bardzo wcześnie, co wynika przede wszystkim z emocji towarzyszących najbliższym zmarłej osoby. Po pobudce warto zjeść śniadanie, nawet na siłę, aby nie mieć później problemów z osłabieniem organizmu i nudnościami.

Sporo czasu zajmuje przygotowanie się do uroczystości pogrzebowej. Trzeba się oczywiście odpowiednio ubrać, zadbać o dzieci, które wezmą udział w pogrzebie, sprawdzić, czy niczego nie zapomnieliśmy itd.

Jeśli chodzi o kwiaty, w tym wieńce i wiązanki, to obecnie standardem jest, że na miejsce uroczystości dostarcza je firma pogrzebowa.  

Dotarcie na miejsce uroczystości pogrzebowej

Dobrą praktyką jest zjawienie się na miejscu na około 30-40 minut przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowej – na przykład w kościele. Dotyczy to najbliższej rodziny, która powinna powitać zaproszonych gości oraz dalszych znajomych chcących oddać hołd zmarłej osobie.

Wcześniejsze przybycie na miejsce uroczystości eliminuje również ryzyko spóźnienia, co spotęgowałoby i tak bardzo wysoki poziom stresu.

Na miejsce uroczystości zwykle przyjeżdża się własnym samochodem. Jeśli jednak nie dysponują Państwo transportem, to prosimy poinformować o tym doradcę z domu pogrzebowego – na przykład firma Kalla może zapewnić swoim klientom komfortowy dowóz na miejsce, jak również udostępnić samochód z kierowcą na cały dzień pogrzebu.

Przejazd na cmentarz lub przejście na miejsce spoczynku zmarłej osoby

W Polsce nadal najczęściej jest tak, że pogrzeb poprzedza msza żałobna. Jeśli eucharystia została zaplanowana w kościele oddalonym od cmentarza, to oczywiście bezpośrednio po mszy należy zorganizować przejazd na miejsce spoczynku.

Jeśli natomiast msza odbywa się w kościele lub w kaplicy na terenie cmentarza, to zwyczajowo po eucharystii następuje przejście w kondukcie żałobnym do miejsca, w którym ma zostać pochowana zmarła osoba.

Formowanie konduktu jest zwyczajowe i wynika ze stopnia zażyłości/stopnia pokrewieństwa. Najczęściej na czele konduktu – zwykle za samochodem firmy pogrzebowej wiozącym trumnę/urnę – idzie współmałżonek/rodzic/dziecko/dzieci, następnie rodzeństwo, dziadkowie, wnuki/dzieci chrzestne/bratankowie/siostrzeńcy etc. i dopiero za najbliższą rodziną przyjaciele i znajomi.

Zwieńczeniem dnia pogrzebu najczęściej jest konsolacja, potocznie nazywana stypą.

Zapraszamy do skorzystania z usług zakładu pogrzebowego Kalla

Kalla to jedna z najbardziej renomowanych firm pogrzebowych w Warszawie. Świadczymy profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów od ponad 30 lat, dokładnie od 1990 roku.

Cieszymy się doskonałą opinią wśród klientów, którzy doceniają nas przede wszystkim za maksymalne zaangażowanie, empatyczne podejście, profesjonalne doradztwo, krótkie terminy oraz przystępne ceny. Z usług naszego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów mogą skorzystać również osoby dysponujące ograniczonym budżetem.

Pomagamy naszym klientom w załatwieniu wszelkich formalności związanych z organizacją pogrzebu, jak również w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który możemy wypłacić od ręki – o szczegóły prosimy zapytać doradcę firmy Kalla.

Mogą nam Państwo powierzyć organizację pogrzebu wyznaniowego, świeckiego, tradycyjnego, jak i poprzedzonego spopieleniem ciała. Zapewniamy kompleksową obsługę, dzięki czemu zachowają Państwo tak bezcenną przestrzeń do przeżywania żałoby i stopniowego godzenia się ze stratą.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z biurami naszego zakładu pogrzebowego w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola. Pracownicy udzielą Państwu wyczerpujących informacji, jak również przyjmą zgłoszenie o śmierci bliskiej osoby, kierując na miejsce zespół odpowiedzialny za profesjonalne zaopiekowanie się ciałem.

Klientów spoza Warszawy zachęcamy do kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.