Zadzwoń do nas

od 30 lat na rynku...

Kontrowersyjne elementy uroczystości pogrzebowej

Pogrzeb to podniosła uroczystość, która zawsze wywołuje silne emocje. Tym bardziej warto zadbać o to, aby oprawa pogrzebu była godna i nie potęgowała cierpienia uczestników pogrzebu. To zadanie należy do wynajętej firmy pogrzebowej w Warszawie czy w dowolnym innym mieście. Z doświadczenia wiemy natomiast, że klienci często decydują się na takie elementy uroczystości, które mogą wywoływać kontrowersje, w tym budząc skrajne emocje wśród zgromadzonych osób. Kilkoma przykładami dzielimy się w poradniku przygotowanym przez ekspertów Kalla – jednego z najbardziej renomowanych zakładów pogrzebowych w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola.

Nietypowa oprawa muzyczna

Bardzo często spotykamy się z zapytaniem ze strony klientów, którzy chcą, aby elementem oprawy pogrzebu było odtworzenie np. ulubionej piosenki zmarłej osoby. Jest to jak najbardziej możliwe i praktykowane, natomiast warto podkreślić, że może to też budzić pewne kontrowersje – zwłaszcza z punktu widzenia tradycjonalistów i osób ortodoksyjnie podchodzących do oprawy uroczystości pogrzebowej. Prosimy o tym pamiętać, a już szczególnie wtedy, gdy tekst czy melodia piosenki same w sobie są kontrowersyjne.

Trąbka/skrzypce

Ten punkt musiał się znaleźć na naszej liście. Chyba każdemu z nas zdarzyło się ulec silnemu wzruszeniu w momencie usłyszenia dźwięków pieśni żałobnej wygrywanej na trąbce czy skrzypcach. Nie jest to obowiązkowy element pogrzebu, natomiast wciąż bardzo często spotykany – i budzący kontrowersje.

Z tego punktu warto zrezygnować wtedy, gdy wiemy, że pogrzeb i tak wywoła bardzo silne emocje u zgromadzonych osób – na przykład, gdy śmierć nastąpiła w wyniku tragicznego wypadku, z czym trudno jest się pogodzić. Trąbka lub skrzypce mogą niepotrzebnie spotęgować ból, a nawet wywołać histerię wśród części zgromadzonych osób.

Wystawienie ciała na widok publiczny

Dawniej była to oczywistość. Dziś natomiast ten zwyczaj jest już uznawany za kontrowersyjny. Coraz więcej rodzin rezygnuje z wystawiania ciała na widok publiczny, wiedząc o tym, że może to budzić skrajne emocje. Zwłaszcza wtedy, gdy w pogrzebie uczestniczą dzieci czy osoby w bardzo złej kondycji psychicznej, lepiej jest dokładnie przemyśleć opcję otwarcia trumny lub po prostu z tego zrezygnować.

Poczęstunek dla gości

Mamy tutaj na myśli poczęstunek poprzedzający sam akt pochówku, podawany gościom zgromadzonym na świeckim czuwaniu, na przykład w domu zmarłej osoby. W polskiej kulturze takie spotkania wciąż nie są uznawane za normę, dlatego trzeba się tutaj liczyć z tym, że może to wzbudzić pewne kontrowersje. Zwłaszcza, jeśli rodzina jednocześnie rezygnuje z tradycyjnego czuwania modlitewnego.

Przewodnictwo Mistrza Ceremonii

Mistrz Ceremonii przewodniczy pogrzebowi świeckiemu, czyli takiemu, któremu nie towarzyszy żadna oprawa religijna. Nie ma tutaj ani mszy, ani czuwania, ani dewocjonaliów i pieśni żałobnych. Zamiast tego jest podniosła atmosfera wydarzenia świeckiego, humanistycznego.

Pogrzeby bezwyznaniowe cieszą się coraz większą popularnością, natomiast faktem jest, że wciąż mogą budzić kontrowersje. Zwłaszcza, gdy zaproszeni na pogrzeb goście kompletnie się tego nie spodziewają i nagle, zamiast księdza, widzą przed sobą osobę ubraną w garnitur i cylinder.

Jeśli więc zdecydują się Państwo na pogrzeb świecki, to radzimy wcześniej uprzedzić o tym osoby, którym ten pomysł może się nie spodobać – szczególnie głęboko wierzących seniorów.

Pamiętajmy o wszystkich uczestnikach pogrzebu

Omawiając szczegóły pogrzebu z wynajętą firmą prosimy pamiętać, że w uroczystości wezmą udział również osoby w podeszłym wieku, które niekoniecznie są tak postępowe, aby bez uwag akceptować kontrowersyjne elementy uroczystości.

Jeśli podejrzewają Państwo, że pewne rozwiązania mogą wywołać ból u części osób uczestniczących w pogrzebie, to radzimy dobrze się nad tym zastanowić. W razie wątpliwości zawsze mogą Państwo liczyć na profesjonalne doradztwo ze strony naszych pracowników.

Zapraszamy do skorzystania z usług zakładu pogrzebowego Kalla

Kalla to jeden z najdłużej działających zakładów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Od 1990 roku zapewniamy naszym klientom najwyższej jakości usługi związane z organizacją pochówku. Cieszymy się doskonałą opinią, stawiając na profesjonalizm, empatię oraz życzliwość w stosunku do klientów.

Wybierając nasz zakład pogrzebowy zyskują Państwo gwarancję perfekcyjnej organizacji uroczystości, w 100% zgodnie z Państwa oczekiwaniami. Możemy zapewnić dowolną oprawę, w tym wymienione w artykule kontrowersyjne czy dyskusyjne elementy uroczystości. Specjalizujemy w kompleksowym przygotowywaniu pogrzebów świeckich i wyznaniowych, tradycyjnych i kremacyjnych.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą naszego domu pogrzebowego w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów. Pracownicy naszych biur są do Państwa dyspozycji. Jeśli natomiast planują Państwo pogrzeb bliskiej osoby poza stolicą, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.