O jakich formalnościach często zapominają osoby zlecające organizację pogrzebu w Warszawie?

Organizacja pogrzebu to duże wyzwanie logistyczne i emocjonalne. Nic dziwnego, że praktycznie każdy woli powierzyć to wyspecjalizowanej firmie pogrzebowej w Warszawie, która zajmie się całym procesem od A do Z. Wciąż jednak trzeba pamiętać o tym, że po stronie klientów zakładu pogrzebowego jest kilka obowiązków formalnych wymagających dopełnienia we własnym zakresie. Często niestety się o nich zapomina, czego konsekwencją może być np. opóźnienie pochówku. W kolejnym artykule poradnikowym zakładu pogrzebowego Kalla omawiamy wybrane formalności, dzięki czemu z pewnością ich Państwo nie pominą.

Formalności cmentarne

Na dobry początek radzimy podjąć decyzję odnośnie do miejsca pochówku. Jeśli zmarła osoba nie miała w tym zakresie żadnych preferencji, a ponadto nie dysponują Państwo rodzinnym grobem, to wybór jest w zasadzie dowolny. Mogą Państwo zdecydować się na cmentarz komunalny lub parafialny (o ile planują Państwo pogrzeb wyznaniowy lub w okolicy nie ma innego cmentarza komunalnego).

Po wybraniu nekropolii należy skontaktować się z jej zarządcą i załatwić formalności związane z wykupieniem miejsca, które opłaca się na 20 lat z góry (płatność może zostać rozłożona na raty).

Formalności parafialne

W przypadku, gdy planują Państwo pogrzeb wyznaniowy, niezbędne jest oczywiście skontaktowanie się z biurem parafialnym, na terenie którego ma zostać pochowana bliska osoba lub z księdzem proboszczem, który ma celebrować mszę i przewodniczyć uroczystości na terenie innego cmentarza.

W rozmowie z księdzem ustalą Państwo termin pogrzebu, być może także treść kazania. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że osoba duchowna może być żywo zainteresowana, czy zmarły praktykował wiarę katolicką i przyjął wszystkie podstawowe sakramenty.

Zawarcie umowy z zakładem pogrzebowym

Kolejną sprawą formalną wymagającą załatwienia przed pogrzebem jest wybranie odpowiedniego zakładu pogrzebowego i zawarcie z nim stosownej umowy na świadczenie usług pogrzebowych. Umowa gwarantuje Państwu, że firma musi się wywiązać z ustalonych zadań w ramach omówionego budżetu.

Zapraszamy do skorzystania z oferty firmy pogrzebowej Kalla. Dla nas umowa to świętość, dlatego wybierając naszą ofertę mogą mieć Państwo pewność, że uroczystość pogrzebowa zostanie zorganizowana dokładnie tak, jak to ustaliliśmy.

Uzyskanie karty zgonu i odpisu skróconego aktu zgonu

Kartę zgonu można uzyskać albo w szpitalu, albo w przychodni, albo bezpośrednio od lekarza stwierdzającego zgon w domu zmarłej osoby (lub w zakładzie medycyny sądowej, jeśli śmierć nastąpiła w wyniku wypadku czy przestępstwa).

Posiadając kartę zgonu mogą się Państwo udać do urzędu stanu cywilnego w celu uzyskania odpisu skróconego aktu zgonu, czyli dokumentu będącego podstawą do podjęcia dalszych działań przez wynajęty zakład pogrzebowy.

Uzyskanie zasiłku pogrzebowego z ZUS

Zasiłek pogrzebowy jest wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wynosi dokładnie 4000 złotych. Prawo do jego pobrania ma każdy, kto udowodni poniesienie kosztów związanych z organizacją pogrzebu – nie musi to być wcale najbliższa rodzina.

Co ważne, zasiłek pogrzebowy jest wypłacany jedynie na wniosek, w terminie do 30 dni od jego złożenia. Jeśli mają Państwo problem z wypełnieniem wniosku lub nie wiedzą, jak się za to zabrać, to zachęcamy do skorzystania z pomocy doradcy zakładu pogrzebowego Kalla.

Formalności poza samą organizacją pogrzebu

Do listy uciążliwych, ale koniecznych obowiązków należy również dopisać załatwienie spraw formalnych niemających bezpośredniego związku z samym pogrzebem. Mamy tutaj na myśli chociażby zamknięcie konta w banku, wypowiedzenie umów zawartych przez zmarłą osobę czy załatwienie spraw spadkowych. Trzeba się niestety przygotować na bieganie po urzędach, firmach, a nawet sądach.

Jak widać osoby zlecające organizację pogrzebu i tak nie unikną kilku spraw formalnych, których należy dopilnować we własnym zakresie. Na szczęście wciąż mogą tutaj Państwo liczyć na wsparcie doradcy firmy Kalla – jednego z najlepiej ocenianych zakładów pogrzebowych w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola.

Nasza firma działa na warszawskim rynku od 1990 roku. Przemawia za nami nie tylko doświadczenie, ale również kompleksowość oferty oraz znakomite opinie dotychczasowych klientów. Nieprzypadkowo jesteśmy jednym z najczęściej rekomendowanych domów pogrzebowych w Warszawie Wola i Warszawie Mokotów.

Nasza oferta obejmuje wszelkie profesjonalne usługi pogrzebowe w Warszawie Mokotów i Warszawie Wola, które realizujemy z najwyższą dbałością i empatią w stosunku do klientów. Oferujemy również szeroki wybór wszelkiego rodzaju funeraliów i akcesoriów pogrzebowych, w tym trumien, urn, odzieży dla zmarłego, dewocjonaliów czy kwiatów.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą firmy Kalla, a jeśli planują Państwo organizację pogrzebu poza Warszawą, to zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z biurem naszego zakładu pogrzebowego w Piasecznie.

W momencie śmierci bliskiego uderza człowieka świadomość
niczym nie dającej się zapełnić pustki

ks. Józef Tischner